Undgå fugtskader i de kolde måneder – køb din affugter i dag

Nu kan vi ikke lyve for os selv mere. Sommeren er endnu en gang væk, og de koldere måneder er så småt begyndt. Temperaturen falder, bladende bliver brune og falder til jorden og det regner næsten hele tiden. Det er sådan vi beskriver efteråret, når vi er udenfor. Det er til gengæld tid til at hygge indenfor med en varm kop kaffe eller kakao, imens vi sidder tæt sammen i sofaen og ser fjernsyn. Men det er ikke altid, at fugten bliver udenfor med resten af regnvejret, der bliver også fugtigt indenfor, hvilket kan medføre et dårligt indeklima. Dette kan man dog gøre noget ved.

Hvordan fungerer en affugter?

Når et rum i ens hus bliver for fugtigt, placere man sin affugter mit i rummet, hvor den simpelthen suger fugten ud af luften. Denne fugt bliver omdannet til is som så en gang imellem smeltes og flyder ud i det afløb, som den er sat til. Det vil sige at affugteren næsten virker på samme måde som et køleskab. Forskellen er blot, at fugten som køleskabet indtager fordamper igen. Så selvom en affugter laver næsten lige meget varm og kold luft, kommer der et lille varmeoverskud fra den fugt, der var i luften. Derfor blæser affugteren luft ud som er en smule varmere end lufttemperaturen.

Økonomisk fordel

Det er billigere at opvarme et hus, når luften indenfor er tør. Derfor kan det godt betale sig at holde indeklimaet tørt.

Støj

Affugtere kan have tendens til at larme når de er i gang, derfor vil det være en idé at have affugteren kørende om natten, så længe det ikke er i soveværelset. Ellers skal man have den kørende når man ikke er hjemme.

Konsekvenser ved et fugtigt indeklima

Hvis man igennem længere tid har et fugtigt indeklima risikerer man fugtskader i hjemmet. Man kan desuden bruge sin affugter, hvis ens møbler er blevet meget våde. Så hvis du har et fugtigt indeklima eller har møbler der skal tørres, så find affugtere her.

Advertisement

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s